Košnja trave
Košnja trave
Kdor ima pred hišo zelenico, si zagotovo želi, da bi bila ta lepa, zelena in pokošena. Košnja trave na zelenicah je mnogo pogostejša kot košnja za namene hranjenja živali na kmetiji, kjer je potrebno počakati, da trave razvijejo svojo hranilno vrednost. Pri zelenicah si ponavadi ne želimo imeti visokih in cvetočih trav. Medtem, ko kmetje kosijo svoje travnike približno trikrat do štirikrat na leto, se domača zelenica kosi na približno 10 - 14 dni. Pogostost košnje je odvisna od letnega časa, temperatur, padavin. Pogostost košnje trave je odvisna tudi od naših zahtev glede na izgled trate. Spomladi je ponavadi košenj več kot v drugih letnih časih. Pri košnji pazimo, da ne kosimo v mokrem vremenu, ker bomo za travo naredili več slabega, kot dobrega.
Nekdaj so manjše parcele pokosili z navadno koso in tudi danes se ponekod predvsem na vasi odločajo za to možnost. Prednost take košnje je vsekakor v tem, da ni hrupa in onesnaženja narave s plini. Ker pa ročna košnja ne daje tako lepih rezultatov (enakomerno ravne trate), poleg tega pa je treba biti pri kosi dokaj spreten, se večina ljudi odloči za nakup motorne ali električne vrtne kosilnice. Če vam primanjkuje časa ali če nimate kosilnice, lahko to delo namesto vas opravimo mi. Lotimo se tako košenja trave na brežinah ali klančinah, kot na težko dostopnih predelih, pri katerih uporabimo motorno koso. Veliko travo pokosimo z grebenasto kosilnico, ki ima čelne zobe. Za košenje trave na ravnih površinah uporabimo motorno samohodno kosilnico ali vrtni traktor. Pokošeno travo lahko na vašo željo pokosimo v košek - zbiralnik, odločimo pa se lahko, še med možnostjo stranskega izmeta ali mulčenja. Končna odločitev je na vaši strani!
Sejanje trave
Ukvarjamo se tudi s sejanjem trave ali zasejanjem manjkajočih predelov. Pred sejanjem vam po potrebi pripravimo teren kamor sejemo travo. To pomeni da imamo dovolj visoko osnovo zemlje kamor sejemo travo od koder bo trava dobivala rudninske snovi ter vlago. Končna plast zemlje naj bo fina - presejana da se teren na fino uravna. Po enakomernem sejanju travo tudi povaljamo ter pognojimo. Na koncu ne smemo trave pozabiti izdatno zaliti z rahlim pršenjem, ker nam v nasprotnem primeru lahko seme odplakne in se pojavi neenakomerna rast. V primeru da trave ne boste sejali sami, se obrnite na nas, da se zmenimo za brezplačen ogled in po dogovoru za kasnejšo realizacijo.
Polaganje travnega tepiha - travne ruše
Kadar želimo na naši parceli takojšnjo travo si lahko pomagamo s polaganjem travne ruše - tepiha. Rezultat bo viden takoj. Priprava tal je podobna kot pri sejanju trave, pri polaganju moramo paziti, da imamo 1 do 2 centimetra nižjo osnovo, kot pri sejanju. Glede na to, da je rezultat viden takoj in je bilo že prej vloženega dosti dela, je tudi končna cena višja kot pri sejanju trave.
Galerija